De afgelopen maanden hebben de vakbonden en Defensie intensief gesproken over het snel maar ook zorgvuldig kunnen reorganiseren. Defensie staat immers voor een grote groeiopgave. Zowel Defensie als de vakbonden stelden eerder al vast dat het huidige defensiebrede reorganisatieproces, het URD (wat staat voor Uitvoering Reorganisaties Defensie) aan de tijd aangepast zou moeten worden.

Foto: MCD / Gregory Freni

Daarom hebben de staatssecretaris van Defensie en de bonden afgesproken, om voor de komende periode met een vereenvoudigde set afspraken te gaan werken. In de wandelgangen wordt dit de ‘bijlage groei’ genoemd. Daarnaast wordt het gesprek tussen de bonden en Defensie over verdere aanpassingen van het URD voortgezet. Over maximaal acht weken kijken Defensie en de bonden wat dat gesprek en het werken met de nieuwe afspraken hebben opgeleverd.

De ‘bijlage groei’ moet leiden tot het sneller kunnen doorlopen van een reorganisatietraject, zonder dat de rechtspositie van de defensiemedewerker door die snelheid onder druk komt te staan. De nieuwe manier van werken wordt de komende tijd binnen Defensie via de lijn toegelicht.

Om de dynamiek, het proces en de voortgang uit eerste hand te kunnen ervaren, zal de staatssecretaris de komende weken bij een aantal reorganisatietrajecten zelf aansluiten. Over acht weken staat vervolgens weer een gesprek gepland tussen de bonden en de staatssecretaris.

De VBM zal in de komende periode kritisch blijven letten op enerzijds de gewenste versnelling van het reorganisatieproces en anderzijds de rechtspositie van het betrokken personeel.